Dzień Delty 2018

To wydarzenie się zakończyło

W imieniu władz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu oraz Oddziału Poznańskiego PTM serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w „Dniu Delty”. To już trzecia edycja tego wydarzenia na WMiI UAM. Odbędzie się ono  18 maja 2018 roku na naszym Wydziale, w godzinach 10:30 – 14:45.

Jest to popularyzatorska impreza czasopisma „Delta”, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. „Delta” realizuje ideę „mówiącej nauki” – czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami „Delty” są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka „Mała Delta” skierowana jest do młodszej młodzieży.

Wykłady i warsztaty tegorocznej edycji „Dnia Delty” dla uczniów wszystkich etapów kształcenia poprowadzą redaktorzy „Delty” – fizycy, informatycy oraz matematycy:

Szymon Charzyński – fizyk-teoretyk, czyli specjalista od czarnych dziur, grawitacji, fal i innych rzeczy, których właściwie nikt nigdy nie widział. W redakcji pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

Wojciech Czerwiński – informatyk, matematyk, naukowo zajmuje się teorią automatów (co często nie ma związku z fizycznym urządzaniem), logiką i teorią języków (co nie ma związku z językami, którymi posługują się ludzie; być może: na razie).

Tomasz Kazana – informatyk-teoretyk, zawodowo zajmuje się głównie kryptologią oraz bezproduktywnymi dyskusjami akademickimi. Prywatnie – wielki entuzjasta piłki nożnej oraz humoru abstrakcyjnego.

Piotr Kaźmierczak – fizyk „doświadczalnik”, doktorant, praktykujący wielbiciel popularyzacji nauki, nie tylko wśród dużych ludzi, ale również tych mniejszych.

Marek Kordos – matematyk, geometra. Od 1985 roku wykłada również historię matematyki na różnych uczelniach (polecamy wydanie książkowe oraz wersję filmową na Youtube). Jest naszym redaktorem naczelnym od samego początku „Delty”, czyli od roku 1974.

Kamila Łyczek – matematyk, doktorant; zawodowo próbuje zajmować się produktywnymi dyskusjami akademickimi (z różnym skutkiem).

Łukasz Rajkowski – doktorant matematyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredaktor Gazetki Olimpiady Matematycznej „Kwadrat”. Redaktor matematyki miesięcznika Delta.

Pozostały skład redakcji „Delty”: Wiktor Bartol, Michał Bejger, Tomasz Kazana, Krystyna Kordos, Katarzyna Małek, Anna Rudnik, Krzysztof Rudnik, Piotr Zalewski.

Wszyscy redaktorzy pracują na Uniwersytecie Warszawskim. Spotykają się wspólnie w prawie każdy wtorek i z namiętnością rozprawiają o tym, co w „Delcie” znaleźć się powinno, o czym Czytelnik mógłby chcieć się dowiedzieć. Poza pracą w redakcji, starają się również prowadzić zajęcia na żywo, głównie skierowanie do młodych ludzi, podczas których próbują opowiadać jak piękna jest nauka.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 12 kwietnia 2018 r.

Bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem zapisów przed wypełnieniem formularza.

Program wydarzenia

  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Marek Kordos Ile jest gwiazd? M G
11:30-12:15 Wojciech Czerwiński Sztuczna inteligencja  I  L
przerwa        
13:00-13:45 Kamila Łyczek Niezmienniki i półniezmienniki  M  G
14:00-14:45 Wojciech Czerwiński Szyfry i okolice  I  G
  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Łukasz Rajkowski Probabilistyczne zonki M L/G
11:30-12:15 Łukasz Rajkowski Liczenie ryb w stawie i inne statystyczne sztuki M L
przerwa        
13:00-14:45 Marek Kordos Hugonotki i rzeczy poważne M L
  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30 – 11:15 Wojciech Czerwiński Problem za milion dolarów: czy zgadywanie pomaga? I L
11:30 – 12:15 Kamila Łyczak Koła graniaste i kanciaste M G
przerwa        
13:00 – 13:45 Szymon Charzyński Co to jest Wielki Wybuch? F L
14:00 – 14:45 Szymon Charzyński Czym różni się komputer kwantowy od klasycznego? F L
  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Piotr Kaźmierczak Elektronika – pierwsze kroki (pokazy fizyczne) F G
11:30-12:15 Piotr Kaźmierczak Elektronika – pierwsze kroki (pokazy fizyczne) F G
przerwa        
13:00-13:45 Piotr Kaźmierczak Elektronika – pierwsze kroki (pokazy fizyczne) F G
14:00-14:45 Piotr Kaźmierczak Elektronika – pierwsze kroki (pokazy fizyczne) F G

Probabilistyczne zonki 

Łukasz Rajkowski 

Szansa na wygraną na loterii wynosi 50%, przecież albo wygramy albo przegramy! – nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do błędności takiego rozumowania. Okazuje się jednak, że w rachunku prawdopodobieństwa można znaleźć wiele sytuacji, w których nasza intuicja zawodzi. Na wykładzie przyjrzymy się tego typu problemom i przekonamy się, że ilekroć w grę wchodzi probabilistyka, trzeba zachować wzmożoną czujność.

Liczenie ryb w stawie i inne statystyczne sztuczki

Łukasz Rajkowski

Na wykładzie będziemy odpowiadać na niewygodne pytania, liczyć ryby w stawie i czołgi przeciwnika, przy okazji zapoznając się z kilkoma bardzo pożytecznymi pojęciami fundamentalnymi dla statystyki matematycznej.

Szyfry i okolice

Wojciech Czerwiński

Szyfry są wszędzie wokół nas, kiedy wybieramy pieniądze z bankomatu, gdy umieszczamy zdjęcia w Internecie, robimy przelew czy korzystamy z maila. Opowiem o kilku pomysłach z dziedziny kryptografii, czyli nauki o szyfrach, które umożliwiły zastosowania, z którymi się dziś spotykamy. Koncepcje te są raczej proste, niemniej jednak niezwykle pomysłowe.

Problem za milion dolarów: czy zgadywanie pomaga?

Wojciech Czerwiński

24 maja 2000 roku Instytut Matematyczny Claya ogłosił siedem problemów matematycznych, nazywanych milenijnymi, które uznano za najważniejsze wyzwania dzisiejszej matematyki. Za rozwiązanie każdego z nich ustalono nagrodę w wysokości miliona dolarów. Opowiem o jednym z nich, uznawanym za największy problem informatyki teoretycznej, Czy P = NP? (oznacza to tyle co Czy zgadywanie pomaga programom?) oraz o tym jakie konsekwencje dla naszego życia mogłoby mieć rozwiązanie tego problemu.

Sztuczna inteligencja

Wojciech Czerwiński

W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej słyszymy o sztucznej inteligencji. I to nie przez przypadek, bo na naszych oczach odnosi ona spektakularne sukcesy. 
Niecałe 3 lata temu program pokonał zawodowego gracza w grę Go, potem wygrał z samym mistrzem świata, i to zdecydowanie. Specjaliści byli w szoku, spodziewano się, że nie stanie się to jeszcze przez długie lata. To tylko przykład, sztuczna inteligencja odnosi wiele innych triumfów. Opowiem czym tak naprawdę jest i jak działa sztuczna inteligencja, spróbujemy zastanowić się jaka może być jej przyszłość.

Ile jest gwiazd?

Marek Kordos 

Łamana zamknięta złożona z pewnej liczby równej długości cięciw okręgu to n-kąt foremny. Zazwyczaj rozpatruje się tylko wielokąty foremne, których boki nie przecinają się. Ale, oczywiście, istnieją również wielokąty foremne gwiaździste, czyli takie, których boki się przecinają. Najbardziej znany jest pentagram – pięciokąt foremny gwiaździsty. Dla n=7 istnieją dwa różne wielokąty gwiaździste, dla 6 nie ma ich wcale, a dla 8 znów tylko jeden. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, ile jest n-kątów gwiaździstych prowadzi do funkcji ϕ Eulera i innych ciekawych problemów teorii liczb.

Hugonotki i rzeczy poważne

Marek Kordos 

Sto lat temu, w świeżo odrodzonej Polsce, została stworzona Polska Szkoła Matematyczna, która uzyskała zasłużoną sławę na całym świecie. Będę mówił o niej i o jednym z jej najwybitniejszych przedstawicieli, Hugonie Steinhausie. Będzie trochę historii i więcej matematyki.

Elektronika – pierwsze kroki (pokazy fizyczne)

Piotr Kaźmierczak

Elektronika to wspaniały świat, w którym nie ma rzeczy niemożliwych, a droga do ich realizacji jest niezwykle ciekawa i daje wiele satysfakcji. Na zajęciach postawimy pierwsze kroki, które jak wiadomo bywają najtrudniejsze. Pokażemy, że tak naprawdę nie jest to nic trudnego i każdy z nas ma możliwość zająć się zabawą z elektroniką na własną rękę. Zaczniemy od najprostszych praw jak prawo Ohma i podłączanie diodek i brzęczków, aby przejść do pracy z czujnikami (światła, nacisku, odległości, dźwięku) i układami logicznymi. Praca odbywa się w parach na przygotowanych zestawach.

Czym różni się komputer kwantowy od klasycznego 

Szymon Charzyński

Wszystkie komputery, których używamy aktualnie na co dzień to tzw. komputery klasyczne. Od wielu lat fizycy pracują nad stworzeniem maszyny wykorzystującej zjawiska kwantowe do obliczeń. Przewiduje się, że komputery kwantowe otworzą zupełnie nowe możliwości, jeżeli chodzi o wydajne rozwiązywanie pewnych klas problemów. W referacie opowiem, jakie to są nowe możliwości, skąd się bierze przewaga komputerów kwantowych i dlaczego tak trudno je zbudować.

Co to jest Wieki Wybuch?

Szymon Charzyński 

Czy Wielki Wybuch się skończył, czy może nadal trwa? Skąd wiemy, że Wszechświat się rozszerza? Czy ekspansja przyspiesza, czy zwalnia? Przeszłość i przyszłość Wszechświata rodzi wiele fundamentalnych pytań. Na część z nich potrafimy odpowiedzieć, a część nadal pozostaje dla nas zagadką.

Niezmienniki i półniezmienniki

Kamila Łyczek 

Na dziesięciu drzewach, rozmieszczonych na okręgu, siedzi dziesięć wiewiórek (po jednej na każdym drzewie). Od czasu do czasu dwie wiewiórki przeskakują na sąsiednie drzewa. Czy wiewiórki mogą zebrać się na jednym drzewie?  W tego typu sytuacji, mimo że jest dynamiczna, bo w końcu wiewiórki skaczą, można dostrzec pewną cechę, która nie będzie się zmieniać – jest to niezmiennik. Na wykładzie przyjrzymy się temu narzędziu bliżej.

Koła graniaste i kanciaste

Kamila Łyczek 

Koło – każdy wie, każdy widział. Nie ma wątpliwości: ustalony środek i zbiór wszystkich punktów, od których do środka jest mniej niż lub równo r. Czy ten opis jest precyzyjny? Czy koło musi mieć okrągły kształt? Zbudujemy koła różne, różniaste, zdecydowanie nieokrągłe.

 

Legenda:
M – matematyka
I – informatyka
F – fizyka
G – gimnazjum
L – liceum

Szczegóły

18 maja 2018 10:30
18 maja 2018 14:45
Aula A, Aula B, Aula C, A2-24